آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
همه چیز درباره تئاتر بینوایان که باید بدانید

در این مقاله قصد داریم تا نگاهی کلی به رمان بینوایان و برگزاری تئاتر بینوایان در تهران با بازی بازیگران بزرگ بیندازیم که قرار است به زودی در رویال هال هتل اسپیناس پالاس اجرا شود. همراه شرکت خدمات مسافرت باشید.

 

همه چیز درباره رمان بینوایان

ویکتور هوگو، نویسنده سرشناس فرانسوی، خالق رمان بینوایان است. این کتاب در قرن نوزدهم منتشر شد و در سال ۱۸۳۲ برای اولین بار در دسترس خوانندگان قرار گرفت. هسته اصلی این داستان براساس داستان‌های فرانسه با شروع انقلاب ژوئن در ۱۸۱۵ و به اوج رسیدن آن در ۱۸۳۲ در پاریس، و همچنین تمرکز بر شخصیت ژان وال‌ژان و مبارزات آن زمان او و چند مبارز دیگر شکل گرفته است. 

در آن زمان از این رمان هم استقبال شد و هم منتقدهای تندی داشت. اما به طور کل باید گفت که محبوبیت این اثر به قدری بزرگ بود که در تمام کشورها غیر از فرانسه این رمان خوانده می‌شد. محبوبیت بینوایان باعث شد تا این رمان بر روی صحنه نمایش، تلویزیون برود و حتی از آن فیلم نیز ساخته شود که بینوایان (۱۹۹۸) و بینوایان (۲۰۱۲) از جمله آنها است. کتاب بینوایان تشریحی است از بی‌عدالتی‌های اجتماعی و فقر و فلاکت مردم فرانسه که تمام آنها باعث سقوط ناپلئون سوم شد.

 
 

توزیع قدرت و ثروت در میان خانواده سلطنتی و نا آگاهی آنها از مشکلات جامعه سبب ایجاد معضلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه فقیر فرانسه شد و همین موضوع باعث شد تا انقلاب فرانسه رخ دهد. ویکتور هوگو با توجه به شخصیت سازی خود در کتاب بینوایان، دخالت این قشر از جامعه را در بوجود آمدن این جنبش نشان می‌دهد.

داستان بینوایان

در یک شب سرد زمستانی ژان وال ژان سعی در سیر کردن شکم خواهرش و بچه‌هایش را داشت و برای این کار دست به دزدی زد و دستگیر شد. در زندان او چندین بار سعی کرد تا فرار کند اما نشد و ۱۹ سال در حبس ماند.

پس از ۱۹ سال حبس کشیدن وقتی آزاد شد متوجه شد که تازه اول بدبختی‌هایش است و به دلیل سابقه محکومیتی که داشت نمی‌توانست جایی را برای خواب بگیرد. به همین دلیل به خانه‌ی اسقف می‌رود و اسقف نیز به گرمی از ژان استقبال می‌کند. ژان از خانه اسقف بشقاب‌های نقره را می‌دزدد و فرار می‌کند. اما این تمام ماجرا نبود و پلیس او را دستگیر می‌کند و او و نقره‌ها را به خانه اسقف باز می‌گرداند.

زمانی که اسقف با ژان وال ژان رو‌به‌رو می‌شود از او می‌پرسد که چرا شمعدان‌های نقره را نبردی و همین حرف اسقف باعث می‌شود که پلیس‌ها ژان وال ژان را رها کنند.ژان آنجا آزاد شد اما به اسقف قول داد که روش زندگی‌اش را تغییر دهد و راه درست را پیش بگیرد. کارهایی که ژان در شمال فرانسه انجام می دهد باعث می‌شود که کم کم تجارتی راه اندازد و به نام آقای مادلن نیکوکار شناخته شود و حتی بعد از مدتی هم شهردار شود.

اما یک روز ژان وال ژان برای نجات فانتین زن فقیر شهر که به زندان افتاده وساطت می‌کند که این کار او باعث می‌شود که بازرس ژاور به او شک کند. کوزت دختر فانتین بود که او برای نگهداری به خانواده تناردیه سپرده بود و قبل از مرگش از ژان می‌خواهد که از او مراقبت کند.ژان بعد از مدتی سراغ کوزت می‌رود اما او را در وضعی مناسبی نیافت.

کوزت بر اثر آزارها و اذیت‌های تناردیه آسیب دیده بود اما ژان او را نجات می‌دهد و مانند دخترش از او مراقبت می‌کند. زانو کوزت زندگی می‌کردند که به یک باره سر و کله ژاور پیدا می‌شود. به همین دلیل ژان و کوزت به پاریس فرار می‌کنند و در صومعه‌ای در آنجا ۶ سال زندگی می‌کنند. داستان عاشقی کوزت در پاریس زمانی آغاز می‌شود که او با ماریوس آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد با او ازدواج کند.

اما انقلاب بزرگ فرانسه مانعی شد بین آنها و در آن زمان ماریوس به انقلابی‌ها می‌پیوندد. در جنگ ماریوس زخمی می‌شود و برای نجات ماریوس می‌رود که گرفتار تناردیه می‌شود، اما ماریوس بوسیله بازرس ژاور نجات می‌یابد. در واقع این ژان بود که از ژاور خواسته بود تا ماریوس را نجات بدهند. پس از نجات و مداوای ماریوس، او و کوزت با هم ازدواج می‌کنند و در پایان همگی با هم زندگی می‌کنند.

نوشتن رمان و ساخت کاراکترهای آن

کاراکتر ژان والژان برداشتی آزاد از زندگی اوژن-فرانسوا ویدوک جبرکار سابق است که پس از سرپرستی پلیس مخفی فرانسه نخستین آژانس کارآگاه شخصی فرانسه را به وجود آورد. ویدوک جان یک کارگر را در کارخانه کاغذش نجات داد؛ درست همانگونه که ژان والژان این کار را در داستان بینوایان انجام داد. شخصی که هوگو از آن برای ساخت شخصیت اسقف دینیه در زمان برخورد والژان به مایرل استفاده کرد بینونو میولیس بود.

هوگو در سال ۱۸۴۱ فاحشه‌ای را از بازداشت نجات داد که از بخش کوتاهی از گفتگویش با پلیس در هنگام نجات فانتین توسط والژان استفاده می‌کند. هوگو در شورش سال ۱۸۳۲ در حین قدم زدن در پاریس موانعی بلوکی برای پناه گرفتن از آتش تفنگ‌ها مواجه گشت. هوگو همچنین برای درک کامل انقلاب فرانسه در سال ۱۸۴۸ مستقیماً در آن شرکت کرد و حتی در مخروب کردن سنگرها و سرکوب شورشیان و متحدان سلطنت طلب کمک نیز کرد.

ترجمه بینوایان به فارسی

اولین مترجمی که رمان بینوایان را به فارسی برگرداند یوسف اعتصامی ملقب به اعتصام‌الملک، پدر پروین اعتصامی بود که تنها اولین جلد از این کتاب دو جلدی را ترجمه کرد. اما این رمان بعدها و با مرور زمان توسط مترجمان بسیاری به فارسی ترجمه شد که از جمله آنها می‌توان به حسینقلی مستعان، عنایت‌الله شکیباپور، ابوذر صداقت، گیورگیس آقاسی، فریدون کار، ذبیح‌الله منصوری، امیر اسماعیلی، حمید عنایت‌بخش، محمدباقر پیروزی، محمد مجلسی، محسن سلیمانی و کیومرث پارسای اشاره کرد.

فیلم بینوایان و تئاتر بینوایان 

رمان بینوایان به صورت گسترده در پرده‌های سینما و سالن‌های تئاتر به نمایش درآمده است. حتی این رمان غیر از سالن‌های سینما و تئاتر در تلوزیون، رادیو، انیمیشن و حتی در کنسرت نیز دیده شده است. در سینما چندین فیلم با اقتباس از رمان بینوایان ساخته شده است که شمارش آنها از کنترل خارج شده است. از مهم‌ترین آنها می‌توان از  فیلم موزیکال درام انگلیسی با تهیه کنندگی کمپانی ورکینگ تایتل و یونیورسال استودیوز نام برد.

در این فیلم موزیکال هیو جکمن، راسل کرو، ان هاتاوای، سمنتا بارکس، آماندا سایفرد و ادی ردمین بازی می‌کنند که در سال ۲۰۱۳، این فیلم در بخش‌های بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین کارگردانی هنری، بهترین گریم، بهترین طراحی لباس، بهترین ترانهٔ غیر اقتباسی و بهترین ترکیب صدا نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد و در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین گریم و بهترین ترکیب صدا موفق به دریافت جایزه اسکار شد.

اما در سال ۱۹۸۰ تئاتر بینوایان به کارگردانی روبر حسین و آهنگسازی کلود میشل شونبرگ در پاریس به روی صحنه رفت. این تئاتر از موفق‌ترین تئاترهای موزیکال تاریخ شد. بعد از آن و تا به امروز تئاتر بینوایان در کشورهای مختلف و با زبان‌های متفاوت بر روی صحنه رفته است.

اجرای تئاتر بینوایان در تهران

تئاتر بینوایان برای اولین بار قرار است در پاییز و در آبان ماه در رویال هال هتل اسپیناس پالاس اجرا شود. حسین پارسایی که سال گذشته نمایش موزیکال الیور توئیست را از او بر روی صحنه تئاتر کارگردانی کرد، قرار است امسال نیز با بینوایان را بر روی صحنه به نمایش بگذارد. شاید تجربه موفق او در اجرای الیور توییست این بار نیز باعث جذب مخاطب بسیار به سمت تئاتر شود.

تئاتر بینوایان با بازی پارسا پیروزفر، نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، سحر دولتشاهى، هوتن شکیبا، اشکان خطیبى، امیرحسین فتحى و آهنگسازی بردیا کیارس و همراهى بیش از ٣٠٠ نوازنده، خواننده و بازیگر دیگر از ۲۰ آبان اجرا می‌شود. همچنین محمد صادق رنجکشان به عنوان سرمایه گذار و مجرى طرح، میثم احمدى و محمد قدس به عنوان تهیه کننده این پروژه را همراهى می‌کنند.

رویال هال هتل اسپیناس پالاس تهران 

تئاتر بینوایان قرار است در هتل اسپیناس پالاس تهران به صحنه برود. رویال هال با ظرفیت ۲۵۰۰ نفری و با امکانات صوتی عالی تا به امروز شاهد برگزاری کنسرت‌ها بوده است و این اولین بار است که یک تئاتر خارج از سالن‌ها متعارف تئاتر در این سالن اجرا شود. این خبر باعث شد تا بازار شایعات در اطراف این تئاتر افزایش یابد. 

تئاتر موزیکال بینوایان

حاشیه‌های تئاتر بینوایان

شایعات بسیاری از تئاتر بینوایان به وجود آمده است. یکی از این شایعات و انتقادها به قیمت بلیط تئاتر بوده است که قیمت آن را ۲۵۰ هزار تومان اعلام کردند. پارسایی درباره این موضوع گفته است: نمایش موزیکال «بینوایان» یک کار بزرگ با ۱۵۰ نفر بازیگر و یک گروه ارکستر ۱۰۰ نفره است که هزینه میلیاردی برای آن صرف شده است و طبیعتا بلیت متناسب با این نمایش را تعیین خواهیم کرد اما قطعا ۲۵۰ هزار تومان نخواهد بود. احتمالا در این نمایش هم بلیت ۵۰ هزارتومانی خواهیم داشت و هم بلیت نزدیک به ۲۰۰ هزارتومان که روال طبیعی نمایش های این چنینی است.

یکی دیگر از شایعات حول این تئاتر بودن رابطه پارسایی با هتل پنج ستاره اسپیناس پالاس بوده که پارسایی درباره این موضوع نیز گفت که هیچ مسئولیتی در آن جا ندارد و فقط یک نمایش در سالن آن خواهیم داشت و قرار نیست در اتاق‌های آن هتل اقامت داشته باشیم. او همچنین درباره شایعه اسپانسری سفارت فرانسه عنوان کرد که حمایت مالی سفارت فرانسه از تئاتر موزیکال «بینوایان» کذب محض است.

بسیاری از منتقدان و افراد ناراحت در جامعه از پرداخت میلیاردی دستمزد به بازیگران این تئاتر اظهار انزجار کرده بودند که پارسایی در این باره نیز گفته است: دستمزد‌های بازیگران ما میلیاردی نیست و همه در عرف سینما و تلویزیون بسته شده است. تمام این‌ها شایعاتی است که درباره ما مطرح می‌شود و صحت ندارد.

با نزدیک شدن به زمان اجرای تئاتر صحبت کاربران فضاهای مجازی بر سر موضوع قیمت بلیط بینوایان به قدری زیاد شده است که بازیگران این تئاتر را نیز درگیر واسخگویی به این موضوع کرده است. ‏

خطیبی در جواب کسانی که گفتن بلیط بینوایان گرون است و ما نمی‌توانیم برای دیدن این تئاتر بلیط بخریم، نوشته است: “خوب هیچ جای دنیا کارمندا نمیتونن در ردیف جلوی تئاتر موزیکال بشینن”. 

با توجه به گفته کارگردان این کار قیمت بلیط برای دیدن این تئاتر از ۵۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان است پس اگر کسی دوست دارد تماشای این تئاتر را از دست ندهد می‌تواند بلیط‌های قیمت‌های پایین‌تر را تهیه نماید. 

تبلیغات شهری نمایش «بینوایان» مدتی است که در سطح شهر آغاز شده است و در بیشتر اتوبان‌ها و خیابان‌های بزرگ شهر می‌توانیم بیلبوردهای بزرگ از بینوایان را ببینیم. تیزر تبلیغاتی این تئاتر نیز منتشر شده است.

 

با دیدن این تیزر بیشتر و بیشتر مشتاق تماشای این تئاتر جذاب می‌شویم و تا ۲۰ آبان و شروع اجرای آن منتظر می‌مانیم.

 

مقالات بیشتر:

 ارسال در حدود 5 ماه قبل  ادامه مطلب »